Kaya YerleşimleriSelimiye(Sarıçayır)Kaya Yerleşimleri:


Konum: Selimiye Köyü İscehisar /Afyonkarahisar


Ziyaret Bilgileri:
Haftanın 7 günü 
Gündüz ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Giriş Ücretleri : 
Ücretsiz

Selimiye köyünün yakın çevresinde çok sayıda kaya yerleşimleri ve mezar odaları bulunmaktadır. Köyün güney batısında bulunan yarım ay şeklindeki kaya kütlesinin üzerinde ve alt kısımlarında  Geç Roma dönemine ait sanduka tipi mezarlar bulunmaktadır. Kaya kütlesinin doğu kısmında ise çok görkemli aile mezar odaları bulunmaktadır. Mezar odalarının giriş bölümlerinde kabartma ve kök boya ile yapılmış figürler ve yazılar yer almaktadır. Kırmızı boyayla yazılmış bu yazılar mezarların kimlere ait olduğunu belirtmektedir. Kayalıkların ön yüzündeki mezar odalarının girişlerindeki estetik, iç bölümlerdeki mezarların çevrelerinde de görülmektedir.


Kırkinler Kaya Yerleşimi :
 
Konum: Afyonkarahisar-Ankara karayolu 32.km.


Ziyaret Bilgileri:
Haftanın 7 günü 
Gündüz ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Giriş Ücretleri : 
Ücretsiz

Volkanik tüf olan kaya kütlesinden oluşan Kırkinler kayalıklarının üst bölümünde mihrap içinde Kübele kabartması ile kaya sunakları bulunmaktadır. Kayalıkta Friglerin izine rastlandığı gibi, Roma mezarları da bulunmaktadır. Ana kütlenin alt bölümünde ve doğu yakasında yerleşim yerleri, üst bölümde ise, kilise, şapel ve mezarlar yer almaktadır. Duvarları haç işaretleri ile bezenmiş olan bu bölümde tüm odalar birbirine küçük koridorlarla bağlanmıştır. Dış kısmında büyük bir sarnıç bulunmaktadır.Bininler Kaya Yerleşimi
 
Konum: Senir Köyü Şuhut/Afyonkarahisar


Ziyaret Bilgileri:
Haftanın 7 günü 
Gündüz ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Giriş Ücretleri : 
Ücretsiz 

Şuhut’a 6 km., Afyonkarahisar’a 35 km olan Senir köyü yakınlarında bir kaya yerleşimidir. Yerleşim yerinde iki ve üç katlı, tek veya çok odalı olarak oyulmuş kayaların alt bölümleri hayvanların, üst bölümleri ise insanların barınma yerleridir. Bizans yerleşimi olan bu kayalığın alt eteğinde yine Bizans kilisesi ve manastır yapı kalıntıları bulunmaktadır. Kaya yerleşiminde ayrıca Geç Roma Dönemi kapaklı kayaya oyulma mezar tekneleri vardır.
Yedi Kapılar Kaya Yerleşim :

 
Konum:  Kemerkaya Köyü Bolvadin/Afyonkarahisar

Ziyaret Bilgileri:
Haftanın 7 günü 
Gündüz ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Giriş Ücretleri : 
Ücretsiz

Bolvadin-Emirdağ Karayolu üzerinde, Bolvadin Kemerkaya Köyünün yaklaşık 3,5 km. kuzeyindedir.
Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait olması nedeniyle önemli olan ve kayaya oyulan yerleşim yeri U biçiminde planlanmıştır. İsmini ön cephede açılan yedi adet girişten almaktadır. Bu girişler doğu-batı doğrultusunda uzanan bir koridora açılmakta, iki bölümlü bu koridordan da beş adet yine kayadan oyma odalara geçilmektedir. Koridorun doğusunda, doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı şapel yer almaktadır. Odaların ve şapelin üstleri tonoz şeklinde oyulmuştur. Şapelin kuzeyinde yazlık bölümü mevcut olup üst örtüsü tamamen çökmüş durumdadır. Koridorun batı tarafında ise L planlı mezar odası mevcuttur.