HamamlarİMARET HAMAMI:


Konum:
Barbaros Mahallesi Kurtuluş Caddesi Afyonkarahisar

İletişim:
+90 272

Çalışma Saatleri:
 

Afyonkarahisar şehir merkezindeki hamam,  Sadrazam Gedik Ahmet Paşa tarafından 1475 yılında mimar Ayaz Ağa’ya yaptırılan külliyenin bir bölümüdür. İlk dönem Osmanlı eseri olan Gedik Ahmet Paşa Hamamı, moloz taştan yapılmıştır. Erkekler bölümü ve kadınlar bölümünün ayrı olmasından dolayı  çifte hamam özelliğindedir. Hamamın zemini sokak seviyesinden bir metre aşağıda kalmıştır. 500 seneden fazladır hizmet veren hamam günümüzde hala aktiftir. En son onarımını 2017 yılında yapılmıştır.ALACA (KASIM PAŞA) HAMAMI:

Konum:
Dairecep Mahallesi Gazlıgöl Cad. No:3B Afyonkarahisar

İletişim:
+90 272 212 30 61

Çalışma Saatleri:
Haftanın 7 günü
Erkekler Bölümü
07:00- 23:30
Kadınlar Bölümü
09:00-18:00

Şehir merkezinde, Gazlıgöl Caddesinde, Karaman Camii'nin çapraz karşısında kalan hamam günümüzde yol kotundan yaklaşık 1,5m aşağıda kalmıştır. 1475 yılında Kasım Paşa tarafindan, Mimar İlyas Ağa'ya yaptırılmış, Osmanlı Dönemi eserlerindendir.500 seneden fazladır hizmet veren hamam günümüzde hala aktiftir. Çifte hamam özelliğinde inşa edilen hamamda erkekler bölümü girişi Gazlıgöl Caddesi tarafından, kadınlar bölümü girişi ise Birlik Caddesi tarafındandır.


KADI HAMAMI:

Konum: Fakıpaşa Mahallesi, Kadı Hamam Sk. No:6, Merkez/Afyonkarahisar

İletişim:
+90 272 

Çalışma Saatleri:

Afyonkarahisar merkezindeki halen faal durumdadır.  Ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte Hamam yapısal özelliği bakımından Osmanlı XV veya XVI yy. yapılarını andırmaktır. Zaman içerisinde çeşitli eklemeler yapılan hamamın ılıklığı ve sıcaklığı günümüzde bozulmadan korunmuş durumdadır.Erkekler ve kadınlar bölümü olan hamamın gerek erkek gerekse kadınların soyunma yerleri sonradan yenilenmiş ve betonarme olarak yapılmıştır.