Bolvadin Müzesi


Konum
Yanıkkışla Belediye MüzesiYakup Şevki Paşa Mah
Bolvadin ,Afyonkarahisar

İletişim:
Tel: + 90 272 
612 52 34/187

Açılış Saatleri:

Hafta İçi
08:00-17:30
Cumartesi- Pazar Günleri Kapalıdır.

Giriş Ücreti :
-Ücretsiz 


Afyonkarahisar’ın 60 km. doğusunda yer alan Bolvadin İlçe merkezinde yer almaktadır. Belediye sineması olarak yapılan ve daha sonra Belediye Kültür Merkezi olarak kullanılan bina, 1987 yılında Bolvadin Belediye Meclisi'nin aldığı bir kararla Belediye Müzesi şeklinde düzenlenerek hizmete açılmıştır. Tarihi Yanık Kışla’nın restorasyonundan sonra ise Müze buraya taşınmıştır.

Daha önceleri Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü denetiminde Bolvadin Lise Müdürü Muharrem Bayer tarafından lise bahçesinde toplanan arkeolojik eserler, müzenin nüvesini oluşturmuştur. Daha sonra çevreden toplanan arkeolojik ve etnografik eserlerle ve Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü'nden gönderilen eserlerle çok güzel karma bir müze oluşturulmuştur.

Bolvadin Belediye Müzesi bahçe ve bina teşhirinde Eski Tunç Çağı, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait taşınabilir kültür varlıkları yanında yöresel gelenek ve göreneklerimizi yansıtan etnografik malzemeler sergilenmektedir. Ayrıca Bolvadin İlçesine özgün haşhaş üretimi ve kullanımı ile Eber Gölü yöresindeki kamıştan yapılma hasır işçiliğini, fotoğraf malzemeleri ile birlikte müzede görmek mümkündür.